Fendt
Farmer 306LS
Farm tractor · 1980–1993 · 70 hp
FendtFarmer 306LS
The Fendt Farmer 306LS is a farm tractor manufactured from 1980 to 1993. It features a MWM 4.2L 4-cyl diesel engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 15 forward and 4 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | Farmer 300 Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | wet disc |
| Cab | standard with heat; air-conditioning optional |
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Pump Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
| Hydraulic Steering Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/750/1000 |
|---|---|
| Front PTO Type | independent |
| Rear Hitch Type | II |
| Rear Lift | 6,107 lbs (2,770 kg) |
| Front Lift | 5,534 lbs (2,510 kg) |
| Front Hitch | II optional |
| Hitch Control | position and draft control |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 28.3 gal (107.1 L) |
|---|
Engine
| Engine | MWM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 253.5 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Bore Stroke | 4.13x4.72 in (105 x 120 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 70 hp (52.2 kW) |
| Torque | 1,500 RPM |
| Torque | 197.7 lb-ft (268.1 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,200 RPM |
| Manufacturer | MWM |
Dimensions
| Length | 154.3 in (391 cm) |
|---|---|
| Width | 77.6 in (197 cm) |
| Height Cab | 102 in (259 cm) |
| Wheelbase | 77.6 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 16.9 in (42 cm) |
| Shipping Weight | 8,168 lbs (3,705 kg) |
| Tires Ag Front | 12.4R34, 13.6-24, 14.5-20, 12.4R24, 11.2-24 |
| Tires Ag Rear | 16.9R34, 16.9-34, 16.9R30, 13.6R38, 18.4R30 |
| Max Weight | 11,023 lbs (5,000 kg) |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 4 reverse |
| Gear Ranges | Three gears (1-3), plus reverse (R), in two ranges (low/high) with two-speed torque converter (L/S). Additional three overdrive gears for road speed. |
| Clutch | 310mm hydraulic disc |
Available Attachments
Fendt 3 loaderFendt 3S loader