Fendt
Farmer 308C
Farm tractor · 1997–2003 · 86 hp
FendtFarmer 308C
The Fendt Farmer 308C is a farm tractor manufactured from 1997 to 2003. It features a MWM engine. It weighs 9,238 lbs (4,190 kg).
Engine
| Engine | MWM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 194.78 ci (3.2 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 86 hp (64.1 kW) |
| Power Rated | 86 hp (64.1 kW) |
| Torque Peak | 248.6 lb-ft (337.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 21 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 21-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 19.8 gpm (74.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,040 lbs (4,100 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 157.48 in (399 cm) |
|---|---|
| Height | 105.51 in (267 cm) |
| Wheelbase | 94.09 in (238 cm) |
Weight
| Weight | 9,238 lbs (4,190 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34, 13.6R24 |
Fuel
| Capacity | 29.1 gal (110.1 L) |
|---|