Fendt
Farmer 309Ci
Farm tractor · 2003–2008 · 103 hp
FendtFarmer 309Ci
The Fendt Farmer 309Ci is a farm tractor manufactured from 2003 to 2008. It features a Deutz engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 21 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 246.4 ci (4 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 4.96 in (126 mm) |
| Power Net | 103.3 hp (77 kW) |
| Torque Peak | 349.6 lb-ft (474.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 21 forward and 6 reverse |
| Available Options | 21-speed synchronized, 21-speed shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 18.5 gpm (70 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 540/1000 |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 10,979 lbs (4,980 kg) |
| Front Lift | 6,493 lbs (2,945 kg) |
Dimensions
| Length | 157.5 in (400 cm) |
|---|---|
| Width | 84.3 in (214 cm) |
| Height Cab | 106.3 in (270 cm) |
| Wheelbase | 89.8 in (228 cm) |
| Ground Clearance | 18.9 in (48 cm) |
Weight
| Shipping | 8,951 lbs (4,060 kg) |
|---|---|
| Operating | 9,304 lbs (4,220 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 440/65R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 540/65R34 |
Fuel
| Capacity | 29.1 gal (110.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat. air-conditioning optional |
|---|