Fendt
Farmer 309LS
Farm tractor · 1981–1987 · 86 hp
FendtFarmer 309LS
The Fendt Farmer 309LS is a farm tractor manufactured from 1981 to 1987. It features a MWM engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 15 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | Farmer 300 Series |
Engine
| Engine | MWM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 253.5 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 86 hp (64.1 kW) |
| Torque | 229.4 lb-ft (311.1 Nm) |
| Torque | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 4 reverse |
| Gear Ranges | Three gears (1-3), plus reverse (R), in two ranges (low/high) with two-speed torque converter (L/S). Additional three overdrive gears for road speed. |
| Clutch | 310mm hydraulic disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
| Steering Flow | 9.3 gpm (35.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/750/1000 |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,158 lbs (3,700 kg) |
| Front Type | II optional |
| Front Lift | 5,534 lbs (2,510 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 157.5 in (400 cm) |
|---|---|
| Width | 77.6 in (197 cm) |
| Height Cab | 102 in (259 cm) |
| Wheelbase | 83.3 in (211 cm) |
| Ground Clearance | 16.1 in (40 cm) |
Weight
| Shipping | 8,841 lbs (4,010 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 28.3 gal (107.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat. air-conditioning optional |
|---|