Fendt
Favorit 10S
Farm tractor · 1970–1972 · 90 hp
FendtFavorit 10S
The Fendt Favorit 10S is a farm tractor manufactured from 1970 to 1972. It features a MWM D225 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | MWM D225 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 311.2 ci (5.1 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 90 hp (67.1 kW) |
| Power Net | 80 hp (59.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | 16-speed |
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Available Options | 16-speed, 20-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Width | 82.7 in (210 cm) |
| Height | 76.2 in (193 cm) |
| Height Rops | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 102.8 in (261 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
Weight
| Weight | 8,940 lbs (4,055 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|