Fendt
Favorit 12S
Farm tractor · 1970–1972 · 110 hp
FendtFavorit 12S
The Fendt Favorit 12S is a farm tractor manufactured from 1970 to 1972. It features a MWM D226 engine, and power steering. The transmission is a creeper type with 20 forward and 10 reverse.
Engine
| Engine | MWM D226 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | creeper |
|---|---|
| Gears | 20 forward and 10 reverse |
| Available Options | 16-speed, 20-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,150 lbs (4,150 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Height | 98.4 in (249 cm) |
| Wheelbase | 102.8 in (261 cm) |
Weight
| Weight | 9,702 lbs (4,400 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|