Fendt
Favorit 600LS
Farm tractor · 1979–1982 · 85 hp
FendtFavorit 600LS
The Fendt Favorit 600LS is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a MWM D227-6 engine, and power steering. It weighs 10,738 lbs (4,870 kg).
Engine
| Engine | MWM D227-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 344.89 ci (5.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 85 hp (63.4 kW) |
| Power Rated | 85 hp (63.4 kW) |
| Torque Peak | 228.7 lb-ft (310.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 5 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.6 gpm (43.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,738 lbs (4,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 189 in (480 cm) |
|---|---|
| Height | 111.8 in (283 cm) |
| Wheelbase | 107.5 in (273 cm) |
Weight
| Weight | 10,738 lbs (4,870 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R38, 12.4R28 |
Fuel
| Capacity | 58.7 gal (222.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|