Fendt
Favorit 610S
Farm tractor · 1972–1976 · 85 hp
FendtFavorit 610S
The Fendt Favorit 610S is a farm tractor manufactured from 1972 to 1976. It features a MWM D225-6 engine, and two- or four-wheel drive drive. It weighs 9,503 lbs (4,310 kg).
Overview
| Series | 600 Series |
|---|---|
| Manufacture Location | Marktoberdorf, Germany |
Engine
| Engine | MWM D225-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 317.3 ci (5.2 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 85 hp (63.4 kW) |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 6 reverse |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,938 lbs (3,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 173.23 in (440 cm) |
|---|---|
| Height | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 105.91 in (269 cm) |
Weight
| Weight | 9,503 lbs (4,310 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|