Fendt
Favorit 611S
Farm tractor · 1972–1976 · 105 hp
FendtFavorit 611S
The Fendt Favorit 611S is a farm tractor manufactured from 1972 to 1976. It features a MWM D226-6 engine, and two- or four-wheel drive drive. It weighs 10,054 lbs (4,560 kg).
Overview
| Series | Favorit 600 Series |
|---|---|
| Manufacture Location | Marktoberdorf, Germany |
Engine
| Engine | MWM D226-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 380.8 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 105 hp (78.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 7 reverse |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,938 lbs (3,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 173.23 in (440 cm) |
|---|---|
| Height | 103.94 in (264 cm) |
| Wheelbase | 105.91 in (269 cm) |
Weight
| Weight | 10,054 lbs (4,560 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|