Fendt
Favorit 612S
Farm tractor · 1972–1976 · 120 hp
FendtFavorit 612S
The Fendt Favorit 612S is a farm tractor manufactured from 1972 to 1976. It features a MWM D226-6 engine. It weighs 10,462 lbs (4,745 kg).
Engine
| Engine | MWM D226-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 380.8 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 7 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,938 lbs (3,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 172.44 in (437 cm) |
|---|---|
| Height | 103.94 in (264 cm) |
| Wheelbase | 103.15 in (262 cm) |
Weight
| Weight | 10,462 lbs (4,745 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|