Fendt
Favorit 614LS
Farm tractor · 1979–1993 · 135 hp
FendtFavorit 614LS
The Fendt Favorit 614LS is a farm tractor manufactured from 1979 to 1993. It features a MWM TD226-6 engine, four-wheel drive drive, and power steering. It weighs 13,538 lbs (6,140 kg).
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | 600 Series |
Engine
| Engine | MWM TD226-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 380.8 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 135 hp (100.7 kW) |
| Torque | 343.7 lb-ft (466.1 Nm) |
| Torque | 1,700 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 12,789 lbs (5,801 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 188.98 in (480 cm) |
|---|---|
| Height | 113.78 in (289 cm) |
| Wheelbase | 107.09 in (272 cm) |
Weight
| Weight | 13,538 lbs (6,140 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 58.7 gal (222.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|