Fendt
Favorit 620LS
Farm tractor · 1978–1979 · 185 hp
FendtFavorit 620LS
The Fendt Favorit 620LS is a farm tractor manufactured from 1978 to 1979. It features a MAN D2565 engine. It weighs 20,727 lbs (9,401 kg).
Engine
| Engine | MAN D2565 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 5 |
| Displacement | 580.4 ci (9.5 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 6.1 in (155 mm) |
| Power Gross | 185 hp (138 kW) |
| Power Rated | 185 hp (138 kW) |
| Manufacturer | MAN |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 14.8 gpm (56 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 17,860 lbs (8,101 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 224.41 in (570 cm) |
|---|---|
| Height | 120.87 in (307 cm) |
| Wheelbase | 108.27 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 20,727 lbs (9,401 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R42 |
Fuel
| Capacity | 92.5 gal (350.1 L) |
|---|