Fendt
Favorit 712 Vario
Farm tractor · 1999–2003 · 125 hp
FendtFavorit 712 Vario
The Fendt Favorit 712 Vario is a farm tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Deutz engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 347.8 ci (5.7 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.96 in (126 mm) |
| Power Gross | 125 hp (93.2 kW) |
| Power Rated | 125 hp (93.2 kW) |
| Torque Peak | 416.7 lb-ft (565 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Pump Flow | 29.1 gpm (110.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 16,458 lbs (7,465 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 181.89 in (462 cm) |
|---|---|
| Height | 113.78 in (289 cm) |
| Wheelbase | 111.81 in (283 cm) |
Weight
| Weight | 13,274 lbs (6,021 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/70R38 |
Fuel
| Capacity | 79.3 gal (300.2 L) |
|---|