Fendt
Favorit 818
Farm tractor · 1993–1999 · 190 hp
FendtFavorit 818
The Fendt Favorit 818 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1999. It features a 190 hp engine. It weighs 17,044 lbs (7,731 kg).
Engine
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 419.21 ci (6.9 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 190 hp (141.7 kW) |
| Power Rated | 190 hp (141.7 kW) |
| Torque Peak | 596 lb-ft (808.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | MAN |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 44 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 44-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 26.9 gpm (101.8 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 750, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 20,241 lbs (9,181 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 194.49 in (494 cm) |
|---|---|
| Height | 122.05 in (310 cm) |
| Wheelbase | 111.81 in (283 cm) |
Weight
| Weight | 17,044 lbs (7,731 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 580/70R42 |
Fuel
| Capacity | 97.8 gal (370.2 L) |
|---|