Fendt
Favorit 920 Vario
Farm tractor · 1997–2002 · 220 hp
FendtFavorit 920 Vario
The Fendt Favorit 920 Vario is a farm tractor manufactured from 1997 to 2002. It features a MAN engine, and power steering. The transmission is a continuously variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | MAN |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 419.2 ci (6.9 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 220 hp (164.1 kW) |
| Power Rated | 220 hp (164.1 kW) |
| Power PTO | 180 hp (134.2 kW) |
| Torque Peak | 638 lb-ft (865.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | liquid |
| Oil Capacity | 25.3 qts (23.9 L) |
| Coolant Capacity | 27.5 qts (26 L) |
| Manufacturer | MAN |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Vario |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously variable transmission |
Hydraulics
| Pump Flow | 26.9 gpm (101.8 lpm) |
|---|---|
| Valves | 4 |
| System Capacity | 17.4 gal (65.9 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 15,600 lbs (7,076 kg) |
Dimensions
| Length | 194.4 in (493 cm) |
|---|---|
| Width | 118 in (299 cm) |
| Height | 121.8 in (309 cm) |
| Wheelbase | 111.8 in (283 cm) |
Weight
| Weight | 17,945 lbs (8,139 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 580/70R42 |
Fuel
| Capacity | 97.8 gal (370.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|