IMT
2065
Farm tractor · 2012–2015 · 62 hp
IMT2065
The IMT 2065 is a farm tractor manufactured from 2012 to 2015. It features a IMR DM34/T engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchromesh type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | IMR DM34/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.6 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 62.4 hp (46.5 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Manufacturer | IMR |
| Rated | 2,250 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 10-speed synchromesh |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 4,339 lbs (1,968 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 129.1 in (327 cm) |
|---|---|
| Width | 65.6 in (166 cm) |
| Height | 90.9 in (230 cm) |
| Wheelbase | 77.2 in (196 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
| Front Tread | 51.2 in (130 cm) |
| Rear Tread | 51.2 in (130 cm) |
Weight
| Weight | 6,129 lbs (2,780 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 15.85 gal (60 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|