IMT
558
Farm tractor · 1970–1980 · 58 hp
IMT558
The IMT 558 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1980. It features a IMT M34/T engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | IMT M34/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203.2 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 58 hp (43.3 kW) |
| Power Rated | 58 hp (43.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | IMT |
| Rated | 2,250 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 146.3 in (371 cm) |
|---|---|
| Width | 71.2 in (180 cm) |
| Height | 63.4 in (161 cm) |
| Wheelbase | 83.4 in (211 cm) |
Weight
| Weight | 5,070.6 lbs (2,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28, 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|