IMT
539 P
Farm tractor · 1998–2008 · 40 hp
IMT539 P
The IMT 539 P is a farm tractor manufactured from 1998 to 2008. It features a M 33/T engine, and mechanical steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | M 33/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 152.6 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 29.8 kW |
| Power Rated | 40 hp (29.8 kW) |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed, 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 2,425.5 lbs (1,100 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 126.8 in (322 cm) |
|---|---|
| Height | 87.4 in (221 cm) |
| Wheelbase | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 4,046 lbs (1,835 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-28 |
Fuel
| Capacity | 9.2 gal (34.8 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical |
|---|