IMT
5210
Farm tractor · 1997–2007 · 210 hp
IMT5210
The IMT 5210 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2007. It features a Mercedes-Benz OM 441 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchro type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM 441 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 690.1 ci (11.3 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 5.59 in (142 mm) |
| Power Gross | 210 hp (156.6 kW) |
| Power Rated | 210 hp (156.6 kW) |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 9.3 gpm (35.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 11,025 lbs (5,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 202 in (513 cm) |
|---|---|
| Height | 117.7 in (298 cm) |
Weight
| Weight | 18,015 lbs (8,171 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 92.5 gal (350.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|