IMT
539
Farm tractor · 1980–1990 · 39 hp
IMT539
The IMT 539 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1990. It features a M 33/T engine, and manual steering. It weighs 3,594 lbs (1,630 kg).
Engine
| Engine | M 33/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 152.6 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 39 hp (29.1 kW) |
| Power Rated | 39 hp (29.1 kW) |
| Torque Peak | 113 lb-ft (153.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 2,425.5 lbs (1,100 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 116.9 in (296 cm) |
|---|---|
| Height | 79.9 in (202 cm) |
| Wheelbase | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 3,594 lbs (1,630 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-28 |
Fuel
| Capacity | 9.2 gal (34.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|