IMT
560
Farm tractor · 1980–1986 · 56 hp
IMT560
The IMT 560 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1986. It features a IMT M 34/T engine, and power steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | IMT M 34/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203.2 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 56 hp (41.8 kW) |
| Power Rated | 56 hp (41.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | IMT |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 4,189.5 lbs (1,900 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 156.9 in (398 cm) |
|---|---|
| Width | 73.2 in (185 cm) |
| Height | 69.3 in (176 cm) |
| Height Cab | 103.9 in (263 cm) |
| Wheelbase | 87 in (220 cm) |
Weight
| Weight | 5,280.1 lbs (2,395 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|