IMT
5136
Farm tractor · 1982–1992 · 135 hp
IMT5136
The IMT 5136 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a IMR TS 46/T engine, and power steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | IMR TS 46/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 353.7 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.87 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 135 hp (100.7 kW) |
| Power Rated | 135 hp (100.7 kW) |
| Manufacturer | IMR |
| Rated | 2,250 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed gear |
Hydraulics
| Total Flow | 9.3 gpm (35.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,717.5 lbs (3,500 kg) |
Dimensions
| Length | 190.2 in (483 cm) |
|---|---|
| Width | 86.7 in (220 cm) |
| Height Cab | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 13,318 lbs (6,041 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 68.7 gal (260 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|