IMT
549
Farm tractor · 1986–1996 · 47 hp
IMT549
The IMT 549 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1996. It features a DM 33/T engine, and power optional steering. It weighs 5,248 lbs (2,380 kg).
Engine
| Engine | DM 33/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 152.6 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Torque Peak | 119 lb-ft (161.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 3,087 lbs (1,400 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 133.9 in (340 cm) |
|---|---|
| Height | 96.9 in (246 cm) |
| Wheelbase | 78.3 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 5,248 lbs (2,380 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | power optional |
|---|