IMT
550
Farm tractor · 2005–2015 · 54 hp
IMT550
The IMT 550 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2015. It features a 3029DF186 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 4,961 lbs (2,250 kg).
Engine
| Engine | 3029DF186 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 179.4 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.19 in (106 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 54 hp (40.3 kW) |
| Power Rated | 54 hp (40.3 kW) |
| Manufacturer | 3029DF186 |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 3,087 lbs (1,400 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 133.9 in (340 cm) |
|---|---|
| Height | 96.9 in (246 cm) |
| Wheelbase | 78.3 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 4,961 lbs (2,250 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|