IMT
5135
Farm tractor · 136 hp
IMT5135
The IMT 5135 is a farm tractor. It features a 1006-6T engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchro type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | 1006-6T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 365.3 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 136 hp (101.4 kW) |
| Power Rated | 136 hp (101.4 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 9.3 gpm (35.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 11,025 lbs (5,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 202 in (513 cm) |
|---|---|
| Height | 113 in (287 cm) |
Weight
| Weight | 14,112 lbs (6,401 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 68.7 gal (260 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|