IMT
2090
Farm tractor · 2006–2015 · 91 hp
IMT2090
The IMT 2090 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2015. It features a 4045TF270 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchro type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | 4045TF270 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 276.4 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.19 in (106 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 91 hp (67.9 kW) |
| Power Rated | 91 hp (67.9 kW) |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 140.2 in (356 cm) |
|---|---|
| Height | 106.3 in (270 cm) |
Weight
| Weight | 9,261 lbs (4,200 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|