IMT
542
Farm tractor · 1986–1996 · 42 hp
IMT542
The IMT 542 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1996. It features a M 33/T engine, and power optional steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | M 33/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 152.6 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Rated | 42 hp (31.3 kW) |
| Manufacturer | M |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed, 10-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 3,087 lbs (1,400 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 128.3 in (325 cm) |
|---|---|
| Height | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 78.3 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 4,818 lbs (2,185 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | power optional |
|---|