Simplicity
3110
Lawn tractor · 1980–1989 · 10 hp
Simplicity3110
The Simplicity 3110 is a lawn tractor manufactured from 1980 to 1989. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 22.04 ci (361 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | oiled foam |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | 740 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 370 lbs (167 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x3.5-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" Mower deck
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|