Simplicity
315
Lawn tractor · 5 hp
Simplicity315
The Simplicity 315 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 130202 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 130202 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 12.5 ci (204 cc) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Gross | 5 hp (3.7 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 58 in (147 cm) |
|---|---|
| Width | 28.25 in (71 cm) |
| Height | 36.25 in (92 cm) |
| Wheelbase | 41.5 in (105 cm) |
Weight
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Shipping | 278 lbs (126 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10/3.50x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 4.80/4.00x8 |
Fuel
| Capacity | 0.75 gal (2.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
26" Mower deck
| Mower Deck | 26 in (66 cm) |
|---|