Simplicity
3212H
Lawn tractor · 12 hp
Simplicity3212H
The Simplicity 3212H is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 300421 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 300421 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 30.16 ci (494 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 37.75 in (95 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Steering
| Type | manual |
|---|