Simplicity
3310V
Lawn tractor · 1970–1971 · 10 hp
Simplicity3310V
The Simplicity 3310V is a lawn tractor manufactured from 1970 to 1971. It features a Briggs & Stratton 243431 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear with mechanical CVT type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 243431 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.94 ci (392 cc) |
| Bore | 3.06 in (78 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear with mechanical CVT |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Oil Type | SAE 90 |
| Available Options | 3-speed gear with mechanical CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 35 in (88 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 785 lbs (356 kg) |
|---|---|
| Shipping | 785 lbs (356 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|