Simplicity
3314H
Lawn tractor · 14 hp
Simplicity3314H
The Simplicity 3314H is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 320421 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 320421 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 32.4 ci (531 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 14 hp |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39.25 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 760 lbs (344 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Steering
| Type | manual |
|---|