Simplicity
3410S
Lawn tractor · 1972–1973 · 10 hp
Simplicity3410S
The Simplicity 3410S is a lawn tractor manufactured from 1972 to 1973. It features a Briggs & Stratton 243431 engine, and manual steering. The transmission is a shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 243431 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.94 ci (392 cc) |
| Bore | 3.06 in (78 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed shuttle |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 39.25 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x6.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|