Simplicity
3414H
Lawn tractor · 1974–1975 · 13 hp
Simplicity3414H
The Simplicity 3414H is a lawn tractor manufactured from 1974 to 1975. It features a Briggs & Stratton 302431 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 302431 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 30.16 ci (494 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 3.44 in (87 mm) |
| Power Rated | 13 hp (9.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 39.25 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|