Simplicity
3415S
Lawn tractor · 15 hp
Simplicity3415S
The Simplicity 3415S is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 325421 engine, and manual steering.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 325421 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 32.4 ci (531 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Available Options | 4-speed shuttle |
|---|
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39.25 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|