Simplicity
404
Lawn tractor · 1967–1968 · 4 hp
Simplicity404
The Simplicity 404 is a lawn tractor manufactured from 1967 to 1968. It features a Briggs & Stratton 100000 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 100000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 10.4 ci (170 cc) |
| Bore | 2.5 in (64 mm) |
| Stroke | 2.13 in (54 mm) |
| Power Gross | 4 hp (3 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Weight
| Weight | 237 lbs (107 kg) |
|---|---|
| Shipping | 237 lbs (107 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x2.75 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00-6 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
24" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 24 in (60 cm) |
|---|