Simplicity
4041
Lawn tractor · 1973–1974 · 19 hp
Simplicity4041
The Simplicity 4041 is a lawn tractor manufactured from 1973 to 1974. It features a Onan CCKB engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Onan CCKB |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft opposed-twin |
| Displacement | 49.8 ci (816 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 3 in (76 mm) |
| Compression Ratio | 7 |
| Power Gross | 19.5 hp (14.5 kW) |
| Power Rated | 19.5 hp |
| Air Cleaner | paper element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.5 qts (3.3 L) |
| Manufacturer | Onan |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1200-3850 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Transmission Description | Three-speed gear shift with hydrostatic transmissions. Hydrostatic must be in neutral to shift, although use of the foot clutch is not required or recommended. |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 2.25 gpm (8.5 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 500 psi (34.5 bar) |
PTO
| Rear | 2,000 RPM |
|---|---|
| Rear Type | independent |
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 83 in (210 cm) |
|---|---|
| Width | 43.3 in (109 cm) |
| Height | 48 in (121 cm) |
| Wheelbase | 56 in (142 cm) |
Weight
| Shipping | 1,300 lbs (589 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8x16 |
Fuel
| Capacity | 3.8 gal (14.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loader
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|