Simplicity
4111
Lawn tractor · 1976–1979 · 11 hp
Simplicity4111
The Simplicity 4111 is a lawn tractor manufactured from 1976 to 1979. It features a 11 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.62 in (67 mm) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | mechanical idler pulley |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 39 |
| Charging System | flywheel magneto |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 62.75 in (159 cm) |
|---|---|
| Width | 35 in (88 cm) |
| Height | 39.3 in (99 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 506 lbs (229 kg) |
|---|---|
| Shipping | 506 lbs (229 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|