Simplicity
4211
Lawn tractor · 1979–1986 · 11 hp
Simplicity4211
The Simplicity 4211 is a lawn tractor manufactured from 1979 to 1986. It features a Briggs & Stratton 252707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.62 in (67 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp |
| Air Cleaner | foam |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 39 |
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 65.25 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 35.25 in (89 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Shipping | 330 lbs (149 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | vinyl weather cab available |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|