Simplicity
450
Lawn tractor · 1958–1959 · 4 hp
Simplicity450
The Simplicity 450 is a lawn tractor manufactured from 1958 to 1959. It features a Briggs & Stratton 141302 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 141302 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 14.1 ci (231 cc) |
| Bore | 2.75 in (70 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Gross | 4.5 hp (3.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x2.50 |
|---|---|
| Rear Ag | 4.00x8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
24" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 24 in (60 cm) |
|---|