Simplicity
5116
Lawn tractor · 1981–1985 · 16 hp
Simplicity5116
The Simplicity 5116 is a lawn tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a Briggs & Stratton 401707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 401707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft horizontally-opposed |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.16 in (55 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 801 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 39 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 66.5 in (168 cm) |
|---|---|
| Width | 35.25 in (89 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 48.2 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 403 lbs (182 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10.00-10 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|