Simplicity
6008
Lawn tractor · 1977–1978 · 8 hp
Simplicity6008
The Simplicity 6008 is a lawn tractor manufactured from 1977 to 1978. It features a Briggs & Stratton 191707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 191707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Oil Type | SAE 90 |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 32 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 63.5 in (161 cm) |
|---|---|
| Width | 35.1 in (89 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 520 lbs (235 kg) |
|---|---|
| Shipping | 520 lbs (235 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|