Simplicity
606
Lawn tractor · 1964–1967 · 6 hp
Simplicity606
The Simplicity 606 is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1967. It features a Briggs & Stratton 140000 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 140000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 14.1 ci (231 cc) |
| Bore | 2.75 in (70 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Gross | 6 hp (4.5 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4.00-5 (Super), 4.80x4.00-8 (Special) |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|