Simplicity
6118
Lawn tractor · 1979–1981 · 18 hp
Simplicity6118
The Simplicity 6118 is a lawn tractor manufactured from 1979 to 1981. It features a Briggs & Stratton 421707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 421707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft horizontally-opposed |
| Displacement | 42.33 ci (693 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.28 in (58 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 39 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 66.5 in (168 cm) |
|---|---|
| Width | 35.5 in (90 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 48.2 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 430 lbs |
|---|---|
| Shipping | 430 lbs (195 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10.00-10 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|