Simplicity
6211
Lawn tractor · 1982–1985 · 11 hp
Simplicity6211
The Simplicity 6211 is a lawn tractor manufactured from 1982 to 1985. It features a Briggs & Stratton 252707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear with mechanical variator type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.62 in (67 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear with mechanical variator |
|---|---|
| Transmission Model | Tractomatic |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear with mechanical variator |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 41.4 in (105 cm) |
| Wheelbase | 48.3 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 450 lbs |
|---|---|
| Shipping | 450 lbs (204 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|