Simplicity
6218
Lawn tractor · 1981–1983 · 18 hp
Simplicity6218
The Simplicity 6218 is a lawn tractor manufactured from 1981 to 1983. It features a Briggs & Stratton 422707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear with mechanical variator type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 422707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft horizontally-opposed |
| Displacement | 42.38 ci (694 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.28 in (58 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear with mechanical variator |
|---|---|
| Transmission Model | Tractomatic |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear with mechanical variator |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 39 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 41.4 in (105 cm) |
| Wheelbase | 48.3 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 485 lbs |
|---|---|
| Shipping | 485 lbs (219 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|