Simplicity
6517
Lawn tractor · 1988–1989 · 17 hp
Simplicity6517
The Simplicity 6517 is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1989. It features a Kohler MV17 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler MV17 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft horizontally-opposed |
| Displacement | 42.2 ci (691 cc) |
| Bore | 3.12 in (79 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 39 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 41.4 in (105 cm) |
| Wheelbase | 48.3 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 512 lbs (232 kg) |
|---|---|
| Shipping | 512 lbs (232 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|