Simplicity
700
Lawn tractor · 1959–1960 · 7 hp
Simplicity700
The Simplicity 700 is a lawn tractor manufactured from 1959 to 1960. It features a Briggs & Stratton 19 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 19 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 18.56 ci (304 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 7 hp (5.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | generator optional |
| Ground | negative |
Dimensions
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
|---|---|
| Rear Tread | 26 in (66 cm) |
Weight
| Weight | 530 lbs (240 kg) |
|---|---|
| Shipping | 530 lbs (240 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 4.00x8 |
Steering
| Type | manual |
|---|