Simplicity
7010
Lawn tractor · 1975–1979 · 10 hp
Simplicity7010
The Simplicity 7010 is a lawn tractor manufactured from 1975 to 1979. It features a Kohler K241S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Oil Type | 2.25 |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 45 |
| Ground | negative |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37.5 in (95 cm) |
| Height | 39.25 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48.1 in (122 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|