Simplicity
7012
Lawn tractor · 1978–1979 · 12 hp
Simplicity7012
The Simplicity 7012 is a lawn tractor manufactured from 1978 to 1979. It features a Kohler K301S engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 45 |
| Charging Amps | 5 |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Weight
| Weight | 1,100 lbs (498 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18-6/8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23-10.5/12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|